Za zakupy powyżej 300 zł dostawa GRATIS! Zapoznaj się z nasza ofertą.

Czytanie winnych etykiet – FRANCJA

ETYKIETY FRANCUSKIE – VOL 1

Wielu z Was ma pewnie problem podczas wyboru win, nie wiecie na co powinniście zwrócić uwagę czytając etykietę. Postaram się Wam nieco przybliżyć pewne najważniejsze informacje. Zacznijmy od Francji! 

To najważniejsze informacje jakie powinieneś/powinnaś wiedzieć wybierając butelkę. Oczywiście nazwa wsi czy posiadłości nie ma dla nas większego znaczenia przy wyborze wina, nie musi również świadczyć o jakości wina.

AOC lub AOP – chroniona nazwa pochodzenia…

Trochę więcej mówi nam już nazwa regionu, a tym bardziej jeśli oznaczony jest chronioną nazwą pochodzenia – czyli Appellation (region) Controlée. Aby uzyskać takie oznaczenie producent musi spełnić rygorystyczne wymagania narzucone przez prawodawcę. Może to być np. określona wielkość produkcji, tak aby z 1ha winnic nie otrzymywać więcej niż określoną w prawie liczbę butelek. Ma to oczywiście na celu utrzymanie stałej jakości, a nie zwiększanie ilości jej kosztem. Dodatkowo apelacja pozwala na uprawę wybranych tylko szczepów, i tak np. dla białego Sancerre będzie to zawsze Sauvignon Blanc, dlatego bardzo często na francuskich etykietach nie znajdujemy nazwy szczepu z jakich otrzymano wino. W przypadku win z Francji, bardzo często wymaga się od konsumenta znajomości wymagań apelacji co do uprawianych w niej odmian. 

MIS EN BOUTEILLE AU DOMAINE

Kolejną istotną informacją dla nas jako konsumenta będzie to, że wino zostało wyprodukowane i zabutelkowane w winnicy. Znaczy to że producent miał nad nim kontrole od A do Z. Bywa również tak że winogrona sprzedaje się wielkim zakładom czy spółdzielniom, które produkują wina wielko ilościowe. Oczywiście nie jest to jednoznaczne, że wina te będą gorsze, ale…zdarza się ?.

ROCZNIK / VINTAGE

Bardzo ważnej rzeczy nie ma na powyższej etykiecie, brakuje rocznika, który również mówi nam bardzo wiele. Przy wyborze win musimy pamiętać że ogromną większość win, pewnie jakieś 95% należy spożyć w ciągu roku lub 2, maksymalnie 3 po winobraniu (białe) i może nieco dłużej mogą poczekać czerwone. Wina, które korzystają na starzeniu i ewoluują, rozwijają się to wina z wyższej półki. Nie znajdziemy ich raczej w przedziale od 20 do 40 PLN. Wina, które zamierzamy wypić kupujmy młode, jak najmłodsze. Istnieją również takie butelki na których nie ma zupełnie informacji o roczniku, nie świadczy to raczej o niczym dobrym, będzie to mieszanka win pochodzących z różnych lat.

Oczywiście na butelce znajdziemy również kontr etykietę, na plecach butelki. Najczęściej znajdziemy tam opis wina, aczkolwiek jest to opis subiektywny, bo producenta, traktowany należy być z przymrużeniem oka. Czasem jednak znajdziemy tam przydatne informacje o sposobach winifikacji czy starzenia wina.

Zdrówko! 

Udostępnij:

Inne Aktualności

Shopping Cart
Scroll to Top