Na wybrzeżu Adriatyku, we Wschodnich Włoszech znajduje się górzysty obszar zwany Abruzzo. Góry, które towarzysza morskiemu klimatowi to malownicze Apeniny. Niewiele jest takich miejsc, które pogodzą wielbicieli gór i morza. Obszar ten jest bogaty w stare tradycje winiarskie i zajmuje piąte miejsce pod względem wielkości produkcji. Abruzja jest najbardziej znana z winogron Montepulciano. Montepulciano d’Abruzzo DOC to regionalna nazwa win czerwonych wytwarzanych z winogron, a Cerasuolo d’Abruzzo DOC to nazwa regionalnych win różowych. Są one wytwarzane z tej samej odmiany. Najbardziej znaną białą odmianą winorośli Abruzji jest Trebbiano d’Abruzzo DOC.
Historia regionu.
Przez wieki surowe góry Abruzji definiowały miasta i mieszkańców tego regionu. Mieszkańcy Abruzji, zawsze żyli wśród naturalnej ochrony gór. Przez wieki powstrzymywali niezliczonych najeźdźców i zbudowali reputację niezależności, dumy i uporu. Apeniny były niezwykle ważne, ponieważ zapewniają idealne warunki do uprawy winorośli i winogron. Tradycje winiarskie w regionie sięgają VI wieku pne. Uprawa latorośli była już dość rozwinięta w I wieku p.n.e., kiedy poeta Owidiusz z uznaniem śpiewał o tutejszych winogronach. Bogata historia, która miała miejsce w tym czasie, miała duży wpływ na dzisiejsze wina z Abruzji.
Apelacje rozwinęły się w Abruzji dość wcześnie, bo około lat sześćdziesiątych. Od drugiej połowy wieku apelacje naprawdę rozkwitły, z pięcioma nowymi DOC i pierwszym DOCG: DOCG Montepulciano d’Abruzzo Colline Teramane. Dziś mamy już siedem DOC i dwie DOCG.
Klimat
Kluczowa role dla kształtowania się klimatu w Abruzji maja rzecz jasna Apeniny na zachodzie regionu oraz Adriatyk na wschodzie. Pasmo górskie blokuje wiele burz nadchodzących z zachodu. Burze nadchodzące z drugiej strony – ze wchodu zatrzymują się na górach powodując wiele opadów co czyni Abruzje bardzo zielonym regionem.
Na wschodzie regionu Morze Adriatyckie zapewnia umiarkowany śródziemnomorski klimat. Gleba składa się z piaszczystego pasa przybrzeżnego bliżej morza co zapewnia winom więcej świeżości i lekkości. Wapno, margiel i piaskowiec bliżej gór dodaje winom więcej mineralności.
Uprawiane odmiany
Specjalnością regionu są bez wątpienia czerwone wina z odmiany Montepulciano. Inne winnice Abruzji produkują również białe winogrona Trebbiano lub Pecorino. Do mieszania stosuje się winogrona Sangiovese, Merlot, Pecorino, Coccilina, Cabernet Sauvignon i Chardonnay.