Za zakupy powyżej 300 zł dostawa GRATIS! Zapoznaj się z nasza ofertą.

Valpolicella – perła regionu Veneto.

Valpolicella jest częścią większego regionu – Veneto. Jest to jedno z najbardziej uznanych miejsc gdzie tworzy się wina we Włoszech. Usytuowany w okolicach Verony – w północno – wschodnich Włoszech. Wina pochodzące stąd to synonimy jakości, oraz są to wyłącznie wina czerwone. Valpolicella to zlepek łaciny i greki oznaczający „dolina z wieloma piwnicami” – a więc wszystko jasne – wina tworzone są tu już od bardzo dawna, bo to właśnie za ich sprawą powstała nazwa tego regionu.

https://www.decanter.com/wine/touring-valpolicella-494988/

Podział Valpolicelli

Valpolicella dzieli się z kolei na 3 mniejsze subregiony – Orientale, który jest największy zlokalizowany na wschodniej części Valpolicelli. Kolejnym subregionem jest Valpantena, która usytuowana jest po środku regionu oraz Classica, który jest historycznym, pierwszym subregionem Valpolicelli.

valpolicella-map | Il TaccuVino

Dozwolone szczepy

Dozwolonych szczepów jest 6: Corvina, Corvinone, Rondinella, Molinara, Dindarella, oraz Oseleta. Najbardziej jednak znane i powszechnie używane są: 

Corvina – jest to najbardziej tradycyjna odmiana czerwonych winogron występująca w Valpolicelli. Obecość w winie musi stanowić pomiędzy 45%, a 95%. Ma grubą skórkę, która chroni ją przed chorobami grzybowymi. Jest to również dobra odmiana aby przeznaczyć ją na suszenie – przydatne w procesie produkcji Amarone i Recioto, a także pośrednio również Ripasso. Wina z tego szczepu są jaskrawoczerwone z aromatami wiśni, truskawek oraz czarnego pieprzu. 

Corvinone – odmiana, charakterystyką zbliżona do Corviny, co więcej wyodrębiono ten szczep dopiero w roku 1993 jako inny od Corviny. Obecność w winie może wynosić do 50%, choć głównie używany jest do produkcji słodkiego Recioto.

Rondinella – charakteryzuje się aromatami ciemnych owoców oraz kwiatowością. W blendzie obceność jej to od 5% do 30%. 

Molinara – ta odmiana z kolei jest używana w blendach aby dodać kwasowości. Odmiana ta nie jest znana ze swojej aromatyczności ponieważ jest podatna na utlenianie. 

Appassimento – podsuszanie winogron

5 różnych styli

Niesamowity i wyróżniający Valpolicelle spośród innych regionów jest niewątpliwie sposób produkcji ich czerwonych win. Wyróżniamy aż 5 różnych styli, które występują pod następującymi nazwami Valpolicella DOC, Valpolicella Superiore, Ripasso della Valpolicella, Amarone della Valpolicella oraz Recioto della Valpolicella.

Valpolicella DOC lub DOCG – w zależności z jakiej części regionu pochodzą winogrona to tzw. normalna, podstawowa Valpolicella. Wina te są wyposażone w dość wysoką kwasowość, są mocno owocowe o aromatach wiśni, truskawki, a także zaakcentowane aromatycznymi przyprawami – z czego pieprz należałoby wyróżnić. Tanin jest tu niewiele, a intensywność smaków jest raczej subtelna, jest to niewątpliwie lekkie czerwone wino.  Podstawową Valpolicelle dobrze jest podać lekko schłodzoną, stanowi również znakomity pairing z pizzą margaritą, spaghetti bolognese, pieczonym kurczakiem czy z klopsami wieprzowymi w sosie pomidorowym. 

Valpolicella Superiore – to wino powinno być starzone przynajmniej 12 miesięcy w dębie zanim zostanie wypuszczone na rynek. Powinno również posiadać przynajmniej 12,5% objętości alkoholu. Oznacza to że po Superiore należałoby się spodziewać nieco więcej treści i ciała, choć wino będzie miało podobny charakter do poprzednika, to pręży większe muskuły. Dodatkowo do owocowego charakteru dojdzie nieco dębowych akcentów, wzbogacając kompleksowość wina. Dzięki temu możemy skonfrontować go z pizzą pepperoni, pizzą wiejską lub farmerską, bardziej mięsnymi pastami. Dobra Valpolicella Superiore powinna również świetnie sprostać wołowym burgerom czy stekom.

Kliknij i dowiedz się więcej

Ripasso della Valpolicella –  wino, które jeszcze bardziej koncentruje smaki i aromaty, tworzone jest metodą, które bezapelacyjnie wyróżnia się w świecie win. Ripasso otrzymywane jest drogą powtórnej fermentacji. Tak więc wyobraźmy sobie podstawową, gotową Valpolicelle, którą opisywałem powyżej. Do gotowego wina dodajemy wytłoczyny podsuszonych gron, z których produkuje się Amarone oraz Recioto (które to opiszę w dalszej kolejności). Wytłoczyny te posiadają w sobie jeszcze cukier, oraz drożdże, które wznawiają fermentację w podstawowej Valpolicelli. W winie wznawia się fermentacja, wzbogacając je w dodatkowe aromaty, ciało, taniny oraz alkohol. Ripasso charakteryzuje się aromatami ciemnych i czerwonych owoców, przypraw oraz czekolady. Ma ciemno – czerwony kolor oraz minimum 13% zawartości alkoholu. Jako pairing do tego wina polecamy grillowanego steka, grzybowe risotto, kaczkę, czy dziczyznę. 

Kliknij, aby dowiedzieć się więcej.

Amarone della Valpolicella – niezaprzeczalnie jedno z największych win Italii. Jeśli wyżej opisane Ripasso jest skoncentrowanym winem, to Amarone jest prawdziwą esencją. Powstaje z podsuszanych winogron, metoda znana jest jako appassimento i stosuje się ją już od ponad 2000 lat. Podczas tego procesu winogrona po zbiorach rozkładane są na specjalnych matach lub w drewnianych skrzyniach tak, aby woda z owocu wyparowała koncentrując w sobie aromaty i cukier. Następnie podsuszony owoc służy jako surowiec w produkcji opisywanego wina. Amarone zanim wypuszczone zostanie na rynek, musi spędzić co najmniej 2 lata w dębowych beczkach. W związku z tym że jest to wino zrobione z podsuszanych winogron, nie pachnie świeżymi owocami, a raczej rodzynkowo. Wyczuć można powidła śliwkowe, wiśniową konfiturę, do tego nieco nut kawowych, kakaowych, balsamicznych oraz korzennych. W smaku wino ma bardzo dużo ciała, jest bardzo intensywne oraz ma dużą zwartość alkoholu – 16% nie powinno dziwić. Dzięki zastosowanej technice podsuszania gron, często będą to wina z wyraźnie wyczuwalnym cukrem resztkowym – na poziomie styku miedzy winem wytrawnym, a półwytrawnym.

Kliknij i dowiedz się więcej.

Recioto della Valpolicella – czerwone wino słodkie. Protoplasta Amarone. Jest to wino, które powstaje w ten sam sposób, aczkolwiek fermentacja kończy się dużo szybciej – zanim większość cukrów zostaje przerobiona na alkohol. W wyniku tego procesu otrzymujemy skoncentrowane słodkie wino, o niższej zawartości alkoholu. Wino to charakteryzuje się podobnymi aromatami jak Amarone. Świetnie komponuje się z deserami – ciastami, a także z ciemną czekoladą.

Kliknij i dowiedz się więcej.

Udostępnij:

Inne Aktualności

Shopping Cart
Scroll to Top