Za zakupy powyżej 300 zł dostawa GRATIS! Zapoznaj się z nasza ofertą.

Wino czerwone, białe, a może różowe?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wina? 

Wielu z nas przy wyborze wina kieruje się wyłącznie atrakcyjnością etykiety, oryginalnością w designie czy kształtem butelki. Niestety albo i stety z winem trochę jak z nami – nie sama szata zdobi człowieka, tego samego nie zrobi sama butelka czy etykieta, aczkolwiek świadomy człowiek/winiarz wie jak ważne jest pierwsze wrażenie.

Dużo bardziej przydatnymi informacjami są dla nas: kolor wina, rocznik, nazwa szczepu, pochodzenie, zawartość alkoholu czy zawartość cukru. Postaramy się dziś wyjaśnić jakie różnice oprócz tych wizualnych występują między poszczególnymi kolorami wina.

Kolor wina

Na samym początku zaznaczam że zajmiemy się tylko winami spokojnymi, czyli nie bierzemy pod uwagę win musujących jak Champagne z Francji, Prosecco z Włoch czy Cava z Hiszpanii ani win wzmacnianych takie jak portugalskie Porto, czy hiszpańskie Sherry.

Białe, czerwone i różowe. To trzy kolory, które będziemy brali pod uwagę wybierając wino.

Wina czerwone są winami najbardziej ekspresyjnymi w aromacie i w smaku, najczęściej będą to również wina wytrawne, czyli o bardzo niskiej zawartości cukru, właściwie niewyczuwalnej. Co dodatkowo wyróżnia je spośród innych kolorów win to obecność tanin (garbników), które bardziej odczuwamy, a nie smakujemy. Taniny powodują uczucie suchości, i ściągania. Podobne wrażenia mamy pijąc mocną, niesłodzoną herbatę – tam też obecne są taniny! Przykładami win o wysokiej zawartości tanin są wina z francuskiego regionu Bordeaux czy włoskie Chianti, natomiast wina subtelniejsze pod względem garbników to te ze szczepu Pinot Noir lub z regionu Beaujolais. Najpopularniejszymi szczepami, z których wytwarza się wino czerwone są: Cabernet Sauvignon, Merlot, Pinot Noir i Syrah/Shiraz. Wina czerwone podajemy w temperaturze pokojowej, aczkolwiek nie do końca się z tym zgadzam, gdyż powinno to być w zależności od kalibru wina od 13 do 18 stopni Celsjusza, co jako temp. pokojowa może okazać się za niska :).

Wina białe są subtelniejsze, delikatniejsze. Prezentują zupełnie inne aromaty owocowe niż jest to w przypadku win czerwonych, są również pozbawione tanin. Wina białe występują z różnymi zawartościami cukru – mamy wina wytrawne, później półwytrawne, półsłodkie oraz słodkie. Najpopularniejszymi przykładami białych win wytrawnych są wina ze szczepu ChardonnaySauvignon Blanc czy Pinot Grigio.Wytrawnymi mogą, ale nie muszą być Rieslingi, które występują w różnych zawartościach cukru. Wino białe podaje się w zależności od jego tęgości w temperaturze pokojowej morsa :D, czyli od 6 do 13 stopni Celsjusza.

Wina różowe są niejako alternatywą i czymś pośrodku – choć moim zdaniem zdecydowanie bliżej im stylem i charakterem do win białych, jako że również prezentują się świeżo, rześko i zwiewnie. Aromaty jakie w nich odnajdziemy będą jednak nieco inne, gdyż wina te otrzymywane są z przerobu tych samych szczepów które występują przy produkcji win czerwonych. Są to wina z reguły bardzo owocowe, często z wyczuwalnym cukrem, idealne na ciepłe dni. Uważam że wina różowe to dobre rozwiązanie dla ludzi uczących się wina, pijąc wino różowe nie zrazi Cię nadmierna wytrawność, kwasowość a zachęci Cię przyjemna owocowość i rześkość. To wszystko pod warunkiem że będziesz je spożywać w odpowiedniej temperaturze – tutaj podobnie jak w przypadku win białych – spożywamy na chłodno! Pamiętajmy również, że ogromna część win różowych szybko traci na swojej świeżości – i najlepiej spożywać je w ciągu 1 – 2 lat od rocznika widniejącego na etykiecie! 

Udostępnij:

Inne Aktualności

Shopping Cart
Scroll to Top